Структура програма мастер академских студија Историје уметности одређена је кроз савремено стање и захтеве дисциплине историје уметности, као и у односу на специфичности друштвеног и културног контекста државе Србије и Косова и Метохије као њеног саставног дела; принципе савременог (европског) система високог образовања, оличене у Болоњској декларацији.
Студијски програм мастер академских студија Историје уметности у трајању од једне године има бодовну вредност од 60 ЕСПБ бодова, након чега студенти стичу академски назив: Мастер историчар уметности.
Програм садржи један обавезан и четири изборна предмета, а подразумева и обавезну стручну праксу, израду студијског истраживачког рада и завршног мастер рада. Структура мастер академских студија Историје уметности је осмишљена тако да студенти могу да се определе за једну од пет области истраживања историје уметности које су заступљене и на основним студијама историје уметности: средњовековна уметност, уметност новог века, модерна уметност, историја архитектуре и музеологија и заштита наслеђа.
Богату листу изборних предмета чине курсеви/предмети са матичне и других катедри Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, што омогућава продубљивање компетенција у сфери друштвених и хуманистичких наука, стицање ширих сазнања из појединих области историје уметности и сродних дисциплина (историје, филозофије, социологије).
Интердисциплинарно конципиран програм омогућава студентима да продубе знања стечена на основним студијама, као и да стекну знања и вештине неопходне за самостални научноистраживачки рад, за наставак усавршавања на докторским академским студијама, за бављење наставничким занимањем, као и за рад у научнoистраживачким установама, заводима за заштиту споменика, музејима, галеријама, библиотекама, архивима, у медијима, односно, у свим институцијама ангажованим на пољу уметности, културе и културног наслеђа.
Први семестар програма превасходно је посвећен настави, док се у другом семестру акценат ставља на менторски и самосталан рад и израду завршног рада. Студије подразумевају класичну наставу, стручну праксу у некој од институција културе, студијски истраживачки рад, консултативну наставу и индивидуални менторски рад са студентом. Завршни рад представља писмени рад у коме студент излаже резултате теоријског или искуственог истраживања и у коме демонстрира примену усвојених методолошких, теоријских и практичних знања у изабраној области историје уметности, уз поштовање норми академског писања.
Шеф катедре: проф. др Зоран Јовановић
Секретар: Мина Лукић, асс.
Документи:
Наставни план и програм (акредитација 2021. године)
Књиге предмета (акредитација 2021. године)
Уверење о акредитацији (акредитација 2021. године)
Области, теме, литература и испитна питања