У уторак, 26. марта 2024. године, у амфитеатру Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, одржана је радионица за ученике средњих школа под називом „Нове речи у медијима“. Радионицу је организовала Подружница за српски језик и књижевност за Косово и Метохију у сарадњи са Филозофским факултетом, Огранком Вукове задужбине за Косово и Метохију и научним сарадницима Института за српски језик САНУ, у склопу обележавања манифестације МАРТ – МЕСЕЦ СРПСКОГ ЈЕЗИКА, а са циљем промоције српског језика и језичке културе. На радионици је учествовало тридесет и троје средњошколаца из Косовске Митровице, и то ученици Гимназије друштвено-језичког и природно-математичког смера, ученици Економско-трговинске школе и ученици Медицинске школе са домом ученика.
Циљ радионице био је да се кроз различите типове вежбања (дебата, асоцијације, творбена и семантичка анализа примера и сл.) ђаци инспиришу и охрабре на самосталне истраживачке задатке преко којих би, користећи лингвистичке методе, промишљали о новим речима у српском језику. Ђаци су, такође, имали прилику да унапреде своју језичку свест, али и вештине критичког размишљања о потреби и значају нових речи. Кроз заједничко истраживање, продубили су своје разумевање језика, подстакли критичко размишљање о томе како савремене појаве обликују лексички систем српског језика подстичући осећај језичке радозналости и креативности.
На самом почетку, ђаке и њихове наставнике поздравила је доц. др Марија Миљковић, председник Подружнице за српски језик и књижевност за Косово и Метохију, која се између осталог, захвалила Управи Филозофског факултета и декану, проф. др Звездану Арсићу, на помоћи у реализацији ове активности. Присутнима се, потом, обратила и проф. др Александра Костић Тмушић, продекан за наставу на Филозофском факултету у Косовској Митровици, пожелевши гостима срдачну добродошлицу и истакавши значај оваквих дешавања на факултету и у самом граду.
Радионицу су осмислили и водили проф. др Марина Николић, др Слободан Новокмет и мср Миљана Чопа, сарадници Института за српски језик САНУ. У реализацији радионице помогли су доц. др Марија Миљковић, асист. мср Аница Радосављевић и асист. мср Маријана Стојковић.
На самом крају, ученицима су подељене потврде о учешћу на радионици, а о њиховим утисцима говоре и оцене са евалуационих листића које су попуњавали. Највећи број учесника окарактерисао је радионицу као занимљиву, забавну, корисну, јасну и подстицајну за размишљање. Неки од њих написали су да би волели да нешто више чују и на овај начин науче о акцентима, дијалектима, језичким недоумицама или српској књижевности.