Докторске академске студије Психологије на Филозофском факултету Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици трају 3 (три) године, односно 6 семестара и њима се остварује 180 ЕСПБ. Студијски програм се изводи кроз наставу, самостални истраживачки рад студента, као и израду и одбрану докторске дисертације. Одбраном докторске дисертације кандидат стиче академски назив доктор психолошких наука. Општи елементи студијског програма усклађени су са курикулумима домаћих и међународних високошколских установа ове врсте. Током студија, кандидати имају могућност да прошире своја теоријска и практична знања у доминантним и актуелним областима примењене психологије. Обавезни предмети су конципирани тако да омогућавају усвајање знања из методологије квантитативних и квалитативних истраживања, a изборни тако да омогућавају стицање специфичних знања из клиничке, педагошке, социјалне, развојне психологије, психологије личности, психологије рада, педагогије, филологије и социологије.
Основна сврха овог студијског програма јесте стицање звања доктора психолошких наука, оспособљавање кадрова за наставну делатност на високошколским установама и научноистраживачки рад из различитих психолошких дисциплина. Наведено се постиже кроз оспособљавање кандидата за критичко промишљање, самостално и оригинално конципирање и реализовање научно релевантних истраживања, извођење наставе на различитим нивоима студија, самостално и критичко проучавање разних теоријских концепата, развој и неговање свести о значају научних доприноса у побољшању квалитета живота људи различитог узраста, имплементирању нових истраживачких резултата и закључака, организовање, реализацију и руковођење научноистраживачким пројектима, сагледавању психолошких проблема у различитим концептима уз примену различитих техника и метода. Затим, кандидати се оспособљавају за управљање сопственом истраживачком каријером, објављујући истраживачке резултате у складу са важећим издавачким стандардима, реализују наставне и научноистраживачке активности у различитим областима живота, које су у складу са етичким кодексом струке.
Циљ студија је оспособљавање студената за стицање општих и предметно-специфичних компетенција, проширивање постојећих и стицање нових знања и разумевања ширих и савремених теоријских система у различитим областима психологије, развој критичког и самокритичког мишљења и приступа у научноистраживачком и практичном раду. Специфични циљеви студија су:
- оспособљавање за продубљено, свестрано и критичко разумевање постојећих психолошких знања, теорија и метода;
- разумевање и коришћење савремене литературе из различитих грана психологије;
- оспособљавање за самостално решавање теоријских и практичних проблема и спровођење научних анализа у психологији;
- оспособљавање за контекстуални и интердисциплинарни приступ у проучавању психолошких феномена;
- развијање креативних способности за стварање нових знања у психологији;
- оспособљавање за самостално организовање и реализовање научних истраживања, као и примену одговарајућих научних метода и техника обраде података;
- усвајање и примена стандарда писања научних радова;
- усавршавање вештина комуницирања на професионалном нивоу при саопштавању научноистраживачких резултата;
- усвајање и поштовање/примена принципа етичког кодекса у истраживачком и практичном раду;
- развијање свести о неопходности сталног праћења психолошке научне продукције и о неопходности сталног стручног усавршавања;
- развијање академских и професионалних вештина неопходних за селекцију, организацију и презентовање психолошких садржаја у настави разних психолошких дисциплина.
Компетенције студената који заврше трећи степен студија односе се на: самостално решавање практичних и теоријских проблема у области психологије, самостално креирање и руковођење научноистраживачким пројектима, критичко, креативно и самостално размишљање, осетљивост за етичке дилеме и проналажење решења у складу са Законом и етичким кодексом струке, писмено и усмено презентовање научних достигнућа на домаћим и међународним скуповима и у научним часописима, конципирање, организовање и презентовање психолошких садржаја у настави разних психолошких дисциплина.
Ангажовани наставници су компетентни за обављање наставне и научне активности из области психолошких наука, што доказује списак научних радова и објављених публикација, као и тренутно учешће у домаћим и међународним научноистраживачким пројектима. Рад свих наставника је транспарентан и видљив на званичној веб-страници установе. Филозофски факултет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици обезбедио је одговарајућа материјална и организациона средства за извођење студијског програма докторских академских студија Психологије, као и јавну доступност студијског програма.
Руководилац докторских студија: проф. др Јелена Минић
Документи:
Распоред предмета по семестрима (акредитација 2022. године)
Књиге предмета (акредитација 2022. године)
Уверење о акредитацији (акредитација 2022. године)
Области, теме, литература и испитна питања
Наставници на студијском програму:
Др Мирослав Ж. Крстић, редовни професор | miroslav.krstic@pr.ac.rs |
Др Тамара З. Џамоња Игњатовић, редовни професор | tamara.dzamonja@fpn.bg.ac.rs |
Др Драгана З. Станојевић, ванредни професор | dragana.stanojevic@pr.ac.rs |
Др Душан Ј. Ранђеловић, ванредни професор | dusan.randjelovic@pr.ac.rs |
Др Јелена Љ. Минић, ванредни професор | jelena.minic@pr.ac.rs |
Др Оливера Б. Радовић, ванредни професор | olivera.radovic@pr.ac.rs |
Др Биљана Н. Јаредић, ванредни професор | biljana.jaredic@pr.ac.rs |
Др Јанко М. Међедовић, виши научни сарадник | janko.medjedovic@fmk.edu.rs |
Др Миљана С. Павићевић, доцент | miljana.pavicevic@pr.ac.rs |
Др Биљана Д. Станковић, доцент |
biljana.stankovic@f.bg.ac.rs
|