У среду, 2. децембра 2015. године у амфитеатру Филозофског факултета, успешно је реализована јавна дискусија на тему “Дечија права, људска права и права особа са инвалидитетом”. Дискусију су организовали Филозофски факултет у Косовској Митровици и зонска Канцеларија УНИЦЕФ-а у Звечану.
Цео догађај уприличен је поводом обележавања Универзалног дана детета – 20. новембра, Међународног дана особа са инвалидитетом – 3. децембра и Међународног дана људских права – 10. децембра. Циљ је био да се кроз овакву активност, скрене пажња јавности на неопходност поштовања једнаких права за све и обавезност укључивања особа са инвалидитетом у све аспекте друштвеног живота, са посебним освртом на услове и приступ образовању.
Дискусијом је председавала студентица мастер академских студија педагогије – Марија Перић.
Дискусију је отворила представница зонске Канцеларије УНИЦЕФ-а у Звечану – Ивана Милосављевић. У кратком и концизном обраћању, она је говорила о напорима које УНИЦЕФ улаже и чини како на глобалном, тако и на локалном нивоу, како би се особама са инвалидитетом омогућило једнако уживање људских права и равноправно учешће у друштву. Активности које УНИЦЕФ предузима су у служби тога, да се права и статус особа са инвалидитетом побољшају и доведу до највиших могућих стандарда. Нагласила је да обележавање Међународног дана особа са инвалидитетом, све нас подсећа и обавезује на прилику и част коју имамо радећи за добробит деце и омладине, како би они испунили своја права и постигли своје развојне максимуме.
Даље учешће у дискусији преузели су следећи учесници:
Љубиша Башчаревић – представник Канцеларије високог комесара за људска права;
Александра Лазаревић – ученица IV године Гимназије – Вршњачки медијатор;
Николај Запорожац – ученик IV године средње техничке школе “Михаило Петровић Алас” – представник ђачког парламента;
Тамара Добрић – студент IV године педагогије на Филозофском Факултету.
У свом обраћању, представник Канцеларије високог комесара за људска права, осврнуо се на међународни правни оквир регулисања и поштовања људских права, односно права особа са инвалидитетом, са посебним фокусом на то како је он спроведен у домаћем законодавству и програмима.
Из аспекта средњошколаца, представник ученичког парламента и вршњачки медијатор, говорили су о томе како и на који начин вршњаци и млади могу преузети важне улоге да кроз вршњачке медијације и ђачке парламенте, побољшају положај сваког детета, без обзира на околности његовог/њеног живота. Посебно су истакли важност равноправног укључивања деце са инвалидитетом, стварање оптималних школских услова за њихово образовање и укључивање у све сфере друштвеног живота.
На послетку, представница студената Филозофског факултета, у свом обраћању дала је једну опсежну слику доступности универзитетског образовања особама са инвалидитетом. Овом приликом је истакнуто, да је Филозофски факултет, сходно афирмативним мерама Владе РС, у школској 2015/2016. години, на прву годину академских студија уписао два студента са инвалидитетом. Истовремено за њих је обезбеђено бесплатно становање у студентском дому, као и бесплатна исхрана у студентском ресторану-мензи.
Дискусија је пропраћена завидном пажњом присутне публике, што је исходовало великим бројем питања и коментарима афирмативног призвука.
Подстакнут коментарима и питањима публике, присутнима се у завршном делу дискусије обратио и декан Филозофског факултета у Косовској Митровици – проф. др Бранко Јовановић. Изразивши задовољство да је Филозофски факултет домаћин и организатор једног оваквог догађаја, овом приликом је нагласио и подсетио на мисионарску улогу Филозофског факултета у развијању хуманистичког, равноправног и демократског друштва, обогаћеног различитошћу сваког његовог члана. Истовремено је истакао да је Филозофски факултет отворен за сваког члана наше уже и шире заједнице, те да је и сам факултет развојног карактера, спреман да се прилагоди потребама сваког појединца.
Овим обраћањем је уједно и завршен официјелни део јавне дискусије.
Фотографије са реализоване дискусије, можете погледати у нашој галерији слика.