Као и ранијих година, Филозофски факултет Универзитета у Приштини, Косовска Митровица, излаже своја издања на београдском међународном Сајму књига. Већ на сам дан отварања Сајма за наша издања је владало велико интересовање.
Од понедељка 26. октобра свакодневно ће на Сајму књига бити представљана издања нашег Факултета.
У понедељак, 26. октобра 2015, другог дана 60. међународног београдског Сајма књига представљена су следећа издања нашег Факултета:
Проф. др Бранко Јовановић, проф. др Младен Вилотијевић (прир. и ур) УЛОГА ВАСПИТАЊА И ОБРАЗОВАЊА У РАЗВИЈАЊУ ХУМАНИСТИЧКИХ, ИНТЕРКУЛТУРАЛНИХ И НАЦИОНАЛНИХ ВРЕДНОСТИ: међународни тематски зборник. О књизи говорили су:
– Проф. др Бранко Јовнаовић, приређивач и уредник, Филозофски факултет у Косовској Митровици
– Проф. др Младен Вилотијевић, приређивач и уредник, Учитељски факултет у Београду, Српска академија образовања
– Проф. др Радмила Николић, Учитељски факултет у Ужицу
– Проф. др Радивоје Кулић, Учитељски факултет Призрен-Лепосавић
– Проф. др Марјан Блажич, рецензент, Педагошки факултет у Љубљани, Висока школа за управљање и пословање у Новом Месту (Словенија)
На крају ове промоције, декан Факултета проф. др Бранко Јовановић уручио је председнику Надзорног одбора „ТЕЛЕКОМ СРБИЈА“ а.д. проф. др Милану Божићу ПОСЕБНУ ЗАХВАЛНИЦУ коју је овој компанији Филозофски фкаултету из Косовске Митровице доделио поводем 55 година постојања, а за њен допрнос стварању материјалних претпоставки за успешан наставно-научни развој наше установе.
Проф. др Бранко Јовановић (прир. и ур) ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ 1960-2015. О монографији која приказује педесетпетогодишњу историју и развој нашег факултета говорили су:
– Проф. др Бранко Јовановић, приређивач и уредник, Филозофски факултет у Косовској Митровици
– Проф. др Раденко Круљ, рецензет, Филозофски факултет у Косовској Митровици
– Проф. др Милорад Јеврић, Филозофски факултет у Косовској Митровици
Проф. др Мирјана Лончар-Вујновић СУСРЕТИ НАРОДА И КУЛТУРА: ПРЕВОД У СИСТЕМУ КОМПАРАТИВНИХ ИЗУЧАВАЊА НАЦИОНАЛНЕ И СТРАНЕ КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРЕ: међународни тематски зборник. О књизи су говорили:
– Проф. др Бранко Јовановић, декан Филозофског факултета у Косовској Митровици
– Проф. др Радојка Вукчевић, Филолошки факултет у Београду
– Проф. др Мирјана Лончар-Вујновић, , Филозофски факултет у Косовској Митровици
Трећег дана одржавања овогодишњег 60. међународног београдског Сајма књига, промовисана су нова издања нашег факултета.
СРПСКИ ЈЕЗИК НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ДАНАС: СОЦИОЛИНГВИСТИЧКИ И ЛИНГВОКУЛТУРОЛОШКИ АСПЕКТ, научна монографија доц. др Митре Рељић, коју су заједнички објавили САНУ и Филозофски факултет из Косовске Митровице. На промоцији су говорили проф. др Софија Милорадовић, Институт за српски језик САНУ, Филозофски факултет у Нишу, проф. др Срето Танасић, директор Института за српски језик САНУ, Филозофски факултет у Нишу и аутор, доц. др Митра Рељић, Филозофски фкаултет у Косовској Митровици.
ЗБОРНИК РАДОВА ФИЛОЗОФСКОГ ФАКУЛТЕТА У ПРИШТИНИ, бр. 3/2015, издање на енглеском језику. Први пут у педесетдвогодишњој историји излажења нашег научног часописа, читав један број је објављен на енглеском језику, што ће се сваке наредне године чинити са бр. 3 за текућу годину. О часопису су говори проф. др Урош Шуваковић, заменик главног и одговорног уредника часописа и Бобан Станојевић, секретар Редакције.
ТРАНЗИЦИЈА: ПРИЛОГ СОЦИОЛОШКОМ ПРОУЧАВАЊУ ДРУШТВЕНИХ ПРОМЕНА, научна монографија проф. др Уроша Шуваковића, коју је објавио Филозофски факултет из Косовске Митровице и која је већ доживела своје друго издање. На промоцији су говори др Зоран Видојевић, научни саветник, Институт друштвених наука, Београд, проф. др Слободан Антонић, Филозофски факултет у Београду, проф. др Срђан Шљукић, Филозофски факултет у Новом Саду, председник Српског социолошког друштва и аутор, проф. др Урош Шуваковић, Филозофски факултет у Косовској Митровици.
Осим на штанду Филозофског факултета из Косовске Митровице издања која смо објавили између два Сајма изложена су и Хали 2 Београдског сајма, на штанду Центра за промоцију науке Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, на коме су изложена сва издања свих научно-истраживачких организација у Србији. Сходно вишегодишњој пракси да примерци изложени на овом штанду по затварању Сајма бивају поклоњени некој од универзитетских библиотека, сва овогодишња издања ће бити достављена Универзитетској библиотеци у Новом Саду.
У суботу, 31. октобра 2015, претпоследњег дана 60. међународног београдског Сајма књига, представљена су нови наслови чији су аутори и приређивачи наставници Филозофског факултета у Косовској Митровици:
– научна монографија БРАНИСЛАВ НУШИЋ – СРПСКИ ПИСАЦ, аутора доц. др Славице Дејановић, у издању Филозофског факултета Универзитета у Приштини, Косовска Митровица. О књизи су, осим аутора, говорили проф. др Милорад Јеврић, проф. др Даница Андрејевић, обоје редовни професори на Катедри за српску књижевност и језик нашег Факултета и проф. др Горан Максимовић, декан Филозофског факултета Универзитета у Нишу
– научна монографија ТОКОВИ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ 20. ВЕКА, аутора проф. др Данице Андрејевић, у издању Друштва књижевника Косова и Метохије. О монографији су, осим аутора, говорили и проф. др Милорад Јеврић, доц. др Слађана Алексић, доц. др Небојша Лазић и Новица Соврлић, председник Друштва књижевника Косова и Метохије
– међународни тематски зборник МЛАДИ И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ – ИЗМЕЂУ НАЦИОНАЛОГ ИДЕНТИТЕТА И ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА који су приредили и о њему говорили проф. др Мирослав Крстић, председник Катедре за психологију Филозофског факултета у Косовској Митровици, доц. др Гордана Николић, са Медицинског факултета Универзита у Нишу и доц. др Душан Ранђеловић, Филозофски факултет у Косовској Митровици.
У недељу 1. новембра, последњег дана овогодишњег међународног београдског Сајма књига, штанд Филозофског факуктета је посетила и истакнута руска научница и историчар, проф. др Јелена Гускова, руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе у Институту за славистику Руске академије наука и инострани члан САНУ.
Истог дана, промовисана су следећа издања Филозофског факултета из Косовске Митровице:
– међународни тематски зборник УМЕТНОСТ И ЊЕНА УЛОГА У ИСТОРИЈИ: ИЗМЕЂУ ТРАЈНОСТИ И ПРОЛАЗНИХ – ИЗАМА ПОСВЕЋЕН СЕЋАЊУ НА ПРОФ. ДР МИОДРАГА ЈОВАНОВИЋА (1932-2013) о којој су говорили Вељко Арбутина, уредник у „Службеном гласнику“, проф. др Јерко Денегри, Филозофски факултет у Београду и приређивач и уредник зборника проф. др Зоран М. Јовановић, са Катедре за историју уметности Филозофског факултета у Косовској Митровици
– научна монографија ПАСИОНИРАНИ ПАТРИОТИЗАМ И/ИЛИ (ЕУ)РОПСТВО о којој су, осим аутора проф. др Петра Анђелковића, председника Катедре за социологију Филозофског факуктета у Косовској Митровици, говорили проф. др Радомир Ђорђевић, као и рецензнети проф. др Урош Шуваковић, продекан за науку Филозофског факултета у Косовској Митровици и проф. др Љубинко Милосављевић, Филозофски факултет у Нишу
– научна монографија ИСТОЧНА ХЕРЦЕГОВИНА У РИМСКО ДОБА, о којој је, осим аутора проф. др Глигора Самарџића, са Катедре за историју Филозофског факултета у Косовској Митровици, говорила и проф. др Снежана Ферјанчић, са Филозофског факултета у Београду.