Научни радници – универзитетски професори и научни истраживачи, нас више од стотину из 10 европских држава (Русије, Пољске, Мађарске, Румуније, Бугарске, Турске, Италије, Црне Горе, Републике Српске – БиХ и Србије), окупљени на Филозофском факултету Универзитета у Приштини, Косовска Митровица у оквиру одржавања Међународне научне конференције ВЕК СРПСКЕ ГОЛГОТЕ (1915-2015), усвојили смо следеће
З А К Љ У Ч К Е
1. Прелазак српске војске преко Албаније 1915/16. године, представљао је јединствен подухват у историји ратовања. Читав један народ, скупа са својом војском, монархом, политичарима, институцијама (Народном скупштином, Владом), повукао се преко најнеприступачнијег терена на слободну територију треће државе – Грчке, остављајући своју земљу привремено запоседнутом, да би потом, у херојском и силовитом јуришу кренуо назад преко Солунског фронта, ослободивши Србију и остваривши све њене ратне циљеве. Јунашво српског сељака који се бори за своју највећу вредност – слободу, остало је запамћено у историји;
2. У читавом XX веку српски народ је водио искључиво одбрамбене и праведне ратове, подносеће у њима огромне жртве. У свима њима бивао је увек на страни оних који су са њим делили исте вредности залагања за слободу, независност, демократију…
3. Захваљујући словенској повезаности, Русија је била током историје одан савезник Србије, на чему смо јој и данас захвални. Управо је захваљујући одлучности и залагању руског цара Николаја и дошло до значајне помоћи западних савезника у евакуацији Срба по преласку Албаније
4. Током XX века до српских жртава није долазило само у два балканска и два светска рата, већ је до њих долазило и у миру. Исељавања српског народа са подручја Косова и Метохије под притиском, уценама, под насиљем терористичких напада албанских качака, балиста и терориста, трајало је читав прошли век и обележава и прву деценију XXI века. На жалост, Америка и западноевропске државе су се определиле за подршку пројекту стварања тзв. „велике Албаније“, што директно у овом тренутку иде на штету интегритета и суверенитета српске државе, пошто се од ње настоји отргнути онај део који је у фундаменту српског националног, културног и духовног идетитета – Косово и Метохија. У будућности, наравно, такво опредељење ће довести у питање и суверенитет и интегритет и других, суседних балканских држава.
5. Овакви покушаји, који се врше уз помоћ насиља, настављени су и интензивирани у последњих неколико година када се све упорније, од стране самопрокламованих власти у Приштини, ради на креирању лажног културно-историјског идентитета тзв. „Косова“. Уз помоћ фалсификовања историје настоји се прибавити „легитимитет“ за такво чињење.
6. Учесници Међународне научне конференције ВЕК СРПСКЕ ГОЛГОТЕ (1915-2015) оштро се супротстављају фалсификовању научне истине што се огледа у покушају претварања српске црквене, духовне, материјалне и културне баштине на подручју Косова и Метохије у тзв. „косовску културно баштину“, а путем пријема ове непризнате државе у чланство УНЕСКО. У том смислу, пружа се пуна подршка дипломатским настојањима Владе Републике Србије и других националних институција да такав чин спречи. Истовремено, учесници научне конференције ће у својим земљама, у академској и широј јавности, настојати да укажу на сву погубност једне такве одлуке, која би могла да представља преседан за погрешно поступање и у другим случајевима. Као научницима, обавеза нам је.- да се старамо о научној истини, а не да се повијамо пред захтевима политичких моћника. Управо због тога ћемо све релевантне политичке установе упознати са резултатима наших истраживања и Закључцима ове конференције.
7. Учесници Међународне научне конференције ВЕК СРПСКЕ ГОЛГОТЕ (1915-2015) одају пуно признање Филозофском факултету Универзитета у Приштини, Косовска Митровица, на успешној организацији овог великог, међународног и мултидисциплинарног, научног скупа.
У Косовској Митровици, 20.09.2015.
УЧЕСНИЦИ МЕЂУНАРОДНЕ НАУЧНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ
ВЕК СРПСКЕ ГОЛГОТЕ (1915-2015)
Све фотографије можете преузети са следећег линка: Век српске голготе 1915-2015