Основне академске студије Социологије засноване су на стандардима којима се обезбеђује квалитет у образовању, исходи таквог образовања и стицању општих компетенција које су потребне за усвајање нових знања у процесу доживотног учења.
Студијски програм основних академских студија Социологије траје 4 године, односно 8 семестара. Полагањем свих предвиђених испита и израдом и одбраном завршног рада, студенти стичу звање: Дипломирани социолог. Основне академске студије Социологије могу уписати кандидати са завршеним четворогодишњим средњим образовањем и положеним пријемним испитом (на коме демонстрирају знања из социологије стечена средњошколским образовањем и општу информисаност). Према укупним оствареним резултатима, укључујући и успех на претходном нивоу образовања, заузимају одговарајуће место на ранг-листи у оквиру одобрене уписне квоте. Поред наведене процедуре, могућност за упис без полагања пријемног испита стиче победник регионалног дела такмичења ученика средњих школа из социологије, које организује Катедра за социологију Филозофског факултета и које је уврштено у календар такмичења и смотри ученика средњих школа Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
На нижим годинама студија изучавају се оне дисциплине чије је познавање претпоставка стицања посебних и појединачних знања и способности студента кроз читав низ посебних социолошких дисциплина које се изучавају даљим напредовањем кроз студије. Изборни, као и обавезни предмети студијског програма, исказани бројем часова и бројем ЕСПБ бодова и систематизовани по семестрима, омогућавају студентима да активно учествују у креирању свог образовног профила. Поред тога, образовање социолога употпуњено је и кроз савладавање градива из области информатике, похађањем наставе страног језика и изучавањем предмета педагошко-психолошког-методичког карактера. За упис појединих предмета предвиђају се посебни предуслови који су дефинисани у силабусима тих предмета. Упис наредне године регулисан је Законом о високом образовању. За већину предмета предвиђени су семинарски радови и колоквијуми као предиспитне активности.
Програм садржи и низ предмета чији је циљ да оспособе студенте за истраживачки рад. Поред општих методолошких знања о научноистраживачком раду која их уводе у проблеме истраживања друштвених појава, студенти на њима стичу знања из области методологије социолошких истраживања, знања о основним истраживачким методама и техникама, статистике, као и компетенције за развијање истраживачких пројеката, укључујући и истраживања јавног мњења. У оквиру ових предмета кроз предиспитне обавезе студената планиран је читав низ видова практичне обуке студената за научноистраживачки рад.
Студије подразумевају четири врсте рада: класичну наставу (предавања и вежбе), друге облике наставе (праксе) и истраживачки рад студената, уз који је допунска настава у виду индивидуалног рада са студентом (обавља га наставник из изабране области за завршни рад). Предавања изводе наставници, а вежбе асистенти, сарадници у настави и лектори за стране језике. Студенти похађају предавања, која изводе наставници (запослени у установи и ангажовани са других високошколских институција), и вежбе и друге облике наставе, које изводе сарадници Филозофског факултета у Косовској Митровици.
Услови за прелазак са других студијских програма сродних области студија утврђују се према важећем Наставном плану/програму студијске групе за Социологију.
Шеф катедре: доц. др Бранислава Вучковић
Секретар: Милица Марјановић
Документи:
Наставни план и програм (акредитација 2022. године)
Књиге предмета (акредитација 2022. године)
Уверење о акредитацији (акредитација 2022. године)
Наставни план и програм (акредитација 2014. године)
Књиге предмета (акредитација 2014. године)
Уверење о акредитацији (акредитација 2014. године)