У организацији Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици 21. и 22. децембра је одржан међународни мултидисциплинарни научни скуп под називом „Појединац, породица, друштво у транзицији“, на коме су презентована 78 научна рада истраживача из више земаља из ширег региона и из различитих области научног интересовања (психологије, педагогије, социологије, науке о уметности итд). Конференција је одржана у склопу реализације научно-истраживачког пројекта „Косово и Метохија између националног идетитета и евроинтеграција“ и његовог подпрпјекта „Косово и Метохија у транзиционим процесима“.
Учеснике скупа поздравио је в.д. декан Филозофског факултета проф. др Бранко Јовановић, који је нагласио опредељеност ове институције да развија научно-истраживачки рад, као и међународну сарадњу на том плану. Он је посебно поздравио присуство више од 50 основношколских и средњошколских наставника на овом скупу, који су ту у оквиру свог обавезног стручног усавршавања, будући да је ова међународна научна конференција у том погледу акредитована од стране Завода за унапређивање васпитања и образовања Србије, изражавајући наду и уверење да ће се сарадња Филозофског факултета са школама и образовно-васпитним установама са Космета наставити.
Првог дана уводна, пленарна предавања по позиву одржали су проф. др Марко Атлагић на тему „Глобализација и систем образовања и васпитања у Србији“, проф др. Саит Качапор „Васпитна улога породице у условима транзиционе кризе“, обојица са Филозофског факултета у Косовској Митровици и доц. др Срђан Душанић „Друштвене промене и религиозност младих“, са Филозофског факултета у Бањалуци (Република Српска). Другог дана уводно, пленарно предавање по позиву одржао је проф. др Урош Шуваковић, са Филозофског факултета у Косовској Митровици, на тему „Брак и породица у транзицији“.